Det danske brand MIIEGO kender vi ganske godt her på redaktionen da vi tidligere har testet en lang række af deres produkter. MIIEGO har nemlig primært fokus på lydprodukter til den aktive bruger, så deres sortiment er oplagt til alle os der cykler – uanset om det er inde eller ude.
Tilbage i 2019 testede jeg AL3+ Freedom og AL4 Freedom som denne gang er på test-bænken er faktisk afløseren hertil – da det har været ét af deres bedst sælgende produkter.
Gå direkte til indhold
Hvad er der i kassen?
Med i kassen til AL4 Freedom får man:
- Hardcase til opbevaring/beskyttelse
- Kort USB-C kabel til opladning
- Quick-start guide

Værd at bemærke er at MIIEGO har forsøgt at bruge så meget pap som muligt, dog er selve indlægget i emballagen stadig af plast – så her kunne man nemt score lidt point på den grønne konto.
Specifikationer
- Bluetooth 5.3
- Op til 36 timers batteritid
- IPX6 certificeret
- Understøtter Multipoint Conect – 2 enheder tilkoblet samtidig
- Indbygget mikrofon så de kan bruges som headset
Design og funktioner
AL4 Freedom fås i 2 farver, den sorte samt en ny “Titanium” udgave som er den vi her har haft fingrene i. Derudover findes der en Mini udgave, særligt rettet mod kvinderne – da bøjlen er mindre og passer bedre til små hoveder, den udgave fås i sort og rose gold.
Hovedtelefonerne er udført i plast og neckbandet er en fleksibel metalbøjle betrukket med blød gummi som gør den forholdsvis blød og ikke mindst modstandsdygtig overfor sved og vand.
Selve hovedtelefonerne er af “on-ear” typen, som navnet indikerer er de lavet til at sidde udenpå øret og ideen er så at bøjlen først går rundt om øret og derefter ned omkring nakken, således holdes de både fast på øret og på selve hovedet via neckbandet.
På den højre side er al teknikken samlet, her er USB-C stikket til opladning gemt bag en lille luge og på siden er der knapper til at styre musik, volumen og ikke mindst tænde og slukke for dem.


Selve skummet på hovedtelefonerne får mig til at mindes min ungdom med walkman’en – og ja, jeg fylder snart 40 år… Men altså, det virker og for 79,- (39,- på tilbud!) kan man få et nyt sæt earpads hvis de gamle trænger til udskiftning!

Med i æsken er også en rund hardcase for AL4 Freedom kan opbevares når de ikke er i brug. Etuiet er rimelig kraftigt og tåler også vand, selv lynlåsen er vandtæt – så ryger det ned i tasken med vådt håndklæde fra træningen, så skulle der ikke ske det fjerneste! I etuiet er også plads til det medfølgende USB-C kabel så man altid har dette ved hånden.

Som en nyere ting, så har MIIEGO nu deres egen app. Via denne kan du bl.a. benytte equalizeren til at tilpasse lyden din personline musiksmag – ligesom man kan se aktuel batteriniveau. Der er også indbygget en funktion der måske for nogen kan være nyttig, nemlig en “Find” funktion som logger hvor de sidst er set, hvis man (som min kone bl.a….) har det med at forlægge ting.


Lydkvalitet og komfort
Lad os slå det fast med det samme, AL4 Freedom er ikke lavet til at give dig den dybe og omsluttende lyd – men derimod lavet i et åbent design som gør man rimeligvis kan følge med i hvad der sker omkring en. Det betyder dog ikke at lydkvaliteten er dårlig, for det er den absolut ikke! Men er man vant til in-ear som lukker tæt i øregangen og give den tunge og dybe bass, så vil lydoplevelsen i AL4 Freedom være en anden.
Jeg synes der er en fornuftig bund/bass og detalje-graden er også ganske udmærket. Via equalizeren er det muligt at tilpasse lyden alt efter ens (musik)præferencer og det synes jeg faktisk også virker ret fint – er man lidt mere nørdet end gennemsnittet kan man endda tilpasse equalizeren manuelt og ikke blot via de mange pre-sets.
Jeg har enkelte gange benyttet AL4 Freedom som headset og her har jeg været overrasket over hvor godt dette fungerer, både for samtalepartneren og mig selv – der er ingen slinger i valsen, så du kan sagtens bruge det til telefoni også!
Pasformen er rigtig god, de sidder sikkert på ørene og holdes fast – samtidig sikrer neckbandet at de bliver der, selvom man går, løber, cykler eller på anden måde bevæger sig. Det er muligt at justere en smule på “fittet” hvis man synes de sidder for løst, eller for tæt – MIIEGO har lavet en fin video-guide hertil. Mit hoved er forholdsvis lille, jeg bruger typisk small i cykelhjelme og synes AL4 Freedom sidder tilpas tæt – så har man et stort hoved vil jeg derfor antage at pasformen måske ikke er lige i skabet.
Konklusion
AL4 Freedom vinder uden tvivl point for den rigtig gode pasform der gør at de sidder sikkert under brug og man ikke skal bøvle med in-ears der falder ud når man begynder at svede, løbe eller lign. De bliver på plads og sidder sikkert, uden at stramme eller virke generende.
Lydmæssigt er jeg også godt tilfreds, ift. pris og design er den måske endda en kende bedre end jeg havde forventet og den indbyggede mikrofon fungerer rigtig godt når man bruger det som headset. Ift. den tidligere model, AL3+ Freedom, så er batteritiden nu på hele 36 timer (Kontra ca. 11 timer – det er altså imponernede!)
Da jeg fik dem i hænderne første gang må jeg erkende at jeg tænkte de virkede lidt “billige” og designet er måske også lidt gammeldags eller kedeligt – men de gør jobbet så godt at man glemmer alt om det!
Pris og tilgængelighed
Vejledende pris: 599,-